ΟΛΥΜΠΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ- ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ 1-0...

Δια χειρός  Νikola Souris
...Mόνο οι φανέλες ήταν αυτές που θύμιζαν τη διαφορά των δύο κατηγοριών που είχαν μεταξύ τους οι ομάδες

Σε ένα όμορφο  και ηλιόλουστο απόγευμα στο γήπεδο του
ΟΛΥΜΠΟΥ η ομώνυμη ομάδα κέρδισε τον ΗΡΑΚΛΗ ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ με σκορ 1-0 που όμως δεν αντιπροσωπεύει σε καμιά περίπτωση την εικόνα του αγώνα, ενός αγώνα που οι αρκετοί θεατές που παρακολούθησαν το ματς  διαπίστωσαν πως μόνο οι φανέλες ήταν αυτές που θύμιζαν τη διαφορά των δύο κατηγοριών που είχαν μεταξύ τους οι δύο ομάδες.
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΗΡΑΚΛΗΣ  μπήκε δυνατά δείχνοντας από την αρχή ποιος θα...
... είναι το αφεντικό του αγώνα.
Η ομάδα του Κώστα Θεοτόκη με πολύ όμορφη κυκλοφορία  το Σπύρο Πουλή που ήταν και ο κορυφαίος των φιλοξενουμένων να ελέγχει όλη την αριστερή πλευρά, υποχρέωσαν τον  ΟΛΥΜΠΟ σε παθητικό  ρόλο  στο μεγαλύτερο μέρος ,θυμίζοντας σε πολλούς  την άγρια ομορφιά του ποδοσφαίρου ,αφού  και ο πιο αδύναμος μπορεί να κερδίσει τον πιο ισχυρό.
Στο 19 ο Άρμπι  Κουμανάκος με απευθείας εκτέλεση  φάουλ
έστειλε την μπάλα να περάσει σύριζα από το δοκάρι καρδιοχτυπώντας τους γηπεδούχους που απάντησαν με  τον Παπά στο 27 στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι των φιλοξενουμένων
Η φάση του ματς έγινε στο 35 λεπτό με τον Πουλημένο να χάνει ένα απίστευτο  τετ α τετ  με τον τερματοφύλακα  του Ολύμπου Αργυρό Γιώργο ,στερώντας  στον  ΗΡΑΚΛΗ  ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ το προβάδισμα.
Στο  39 ο ΟΛΥΜΠΟΣ με τον Μάμαλο έχασε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όπως ο ΗΡΑΚΛΗΣ  ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ ύστερα από περίτεχνη ενέργεια του κορυφαίου Σπύρου Πουλή   στο 41 που  μετά επιχείρησε  δυνατό διαγώνιο  σουτ  αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε σύριζα από το δοκάρι.
Στο δεύτερο Ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αλλά είχε τρεις πρωταγωνιστές
Τον διαιτητή του αγώνα Ανδρέα Τόμπρο που έδειξε  δύο κόκκινες κάρτες στους φιλοξενούμενους κάνοντας υπέρμετρη  χρήση  και αυστηρότητας των κανονισμών.
 Στο 75 απέβαλε τον Γιάννη  Πουλή  με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο αφού τον είχε παρατηρήσει  στο 45 για εσκεμμένη καθυστέρηση και  δέκα λεπτά αργότερα τον Δημήτρη Πανδή  με απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο τάκλιν από πίσω στα πόδια του αντιπάλου
                       Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΓΚΟΛ
Στο 74 λεπτό σε σύγχυση στην περιοχή του ΗΡΑΚΛΗ  ο Γιώργος Ιωνάς εκμεταλλευόμενος το λάθος διώξιμο του Αντώνη Σπάτουλα με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΗΡΑΚΛΗ κάνοντας το 1-0  παίρνοντας ταυτόχρονα και την πρόκριση της ομάδας του για την επόμενη φάση του Κυπέλου

Από τον ΟΛΥΜΠΟ διακρίθηκαν οι:  Παπάς Τ,Πολύζος Λ,και ο τερματοφύλακας Αργυρός Γ
Από τον ΗΡΑΚΛΗ ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ οι:  Σπύρος Πουλής, Νίκος Πουλήμένος, Γιάννης Πουλής,και Κουμανάκος Α

ΟΛΥΜΠΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: ΑργυρόςΓ, Πολύζος Λ, Ρομάντζας Σ, Κουλούρης Β, Παπάς Α, Βλάσσης Σ, Παπάς Δ, Μάμαλος Κ, ΝίκουΝ, Μπούας Δ, ΧότζαςΑ

Έπαιξαν ακόμη οι :Τζιαφέρης θ,Ιωνάς Γ,Βλάχος Γ
ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΓΙΩΝ ΔΕΚΑ: Μίλτος Μακρής, Αθανασόπουλος Σ, Σπύρος Πουλής,  Γιάννης Πουλής,  Σπάτουλας Α,  Νίκος Πουλημένος,  Δημήτρης Πανδής,  Σουρβίνος Β , Ζωχιός Ι, Κουμανάκος Α,  ΒαγγαλατηςΝ,
Έπαιξαν ακόμη οι: Μποζίκης Κ, Ζωχιός Δ, Σπίνουλας Νίκος